Ana Sayfa Bilgisayar İnternet IMEI Sorgulama – IMEI Numarası Öğrenme

IMEI Sorgulama – IMEI Numarası Öğrenme

14
0
Paylaş

IMEI Numarası Nedir?

Her cep telefonu üreticisi üretilen cep telefonuna bir numara verir ve bu numara eşsiz bir numaradır. Bu her T.C. Vatandaşının sahip olduğu TC Kimlik numarası gibi cihazın TC Kimlik numarasıdır. IMEI (International Mobile Equipment Identity) yani “Uluslararası Mobil Cihaz Kimliği” anlamına gelir, bu numarayı aynı anda tek bir cihaz kullanabilir.

Telefonunuzun IMEI Numarasını Nasıl Öğrenebilirsiniz.

Cep telefonunuzda *#06# tuşlamasını yaparak IMEI numarasını öğrenebilirsiniz. Bu numaranın kayıtlı olup olmadığını aşağıdaki e-devlet web sitesinden sorgulatabilirsiniz.

İkini el telefon alırken dikkat edilmesi gereken bi konudur. Bu numara, art niyetli insanların ellerine geçerse, bir anda kendinizi suçlu durumda dahi bulabilirsiniz. En çok yapılan işlem yurt dışından kaçak olarak getirilen ve kayıtlı olmadığından dolayı çalışmayan cihazlara yapılan IMEI kopyalama işlemidir. Genellikle cep telefonunuzu tamire verdiğinizde, resmi servisi olmayan tamirciler telefonun IMEI numarasını alıp başka cihaza kopyalayabilirler. Bu nedenle cep telefonunuz arızalandığında genelde cep telefonu markasının resmi servisine götürünüz.

Ayrıca ikinci el olarak aldığınız telefonlar çalınmış olabilir, telefonun çalıntı olup olmadığını da sorgulatarak anlayabilirsiniz.

İkinci el telefon alacaksanız sizden önce telefonu kullanan kişiye alırken verilen faturayı isteyin. Faturada yazan IMEI numarası ile cihazdaki IMEI numarasını karşılaştırınız, aynı olması lazım. Faturası olmayan telefonu almayın, hırsız girdiği evden ve iş yerinden fatura ile birlikte telefonu çalmış da olabilir, o zaman aşağıdaki linkten sorgulama yapmanız şart.

IMEI NUMARASI SORGULA – ÖĞREN

Ayrıca Telefonunuzun garantisi olup olmadığını gibi Cep Telefonu servislerinin web sitelerinden imei numaranızla sorgulatabilirsiniz.

IMEI No İle Garanti Sorgulama Yapmak için yazımızı okuyun.

 

İlginizi Çekebilir  CAT Kablo Çeşitleri - Category Kablo Çeşitleri CAT5-CAT6-CAT7